Tarayıcınız çerçeveleri desteklemiyor.

Fairmont Bee Sustainable

Fairmont Bee Sustainable Infographic

Fairmont Hotels & Resorts 25 yıldan uzun süredir çevreyi korumaya kendini adamıştır. Bu adanmışlığın büyük bir kısmı ödüllü Fairmont Sürdürülebilirlik Ortaklığı platformunu güçlendirecek yeni ve yaratıcı yollar bulmaktır. Bu adanmışlığın önde gelen örneklerinden biri lüks otel markasının Arı Sürdürülebilirlik programıdır.

Fairmont, küresel arı sağlığını desteklemek için üzerine düşeni yapmaya kendini adamıştır. To date, Fairmont hotels have more than 40 honeybee apiaries and wildr bee hotels on property around the world. Aynı zamanda çok sayıda otel, tesis içinde polen taşıyıcı sağlığına katkıda bulunan bitki ve sebze bahçeleri bulundurmasıyla nam salmıştır.

Fairmont'un Sürdürülebilirlik Ortaklık Programı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Arı sağlığı ve nasıl katkıda bulunabileceğiniz hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

ryh-bee

Arı Gözünden Bakış

Vahşi doğadaki bir arı için şehirde
konaklayabileceği hoş bir yer bulmak güç olabilir.
Olayları bir arının gözünden görmek için
bu videoyu izlemek ister misiniz?
Buraya tıklayın.


Bal arıları

2008 yılında, Fairmont, otel çatısındaki bahçelere ve diğer tesis konumlarına bal arısı kovanları yerleştirerek Koloni Azalma Sorunu ile mücadele etmek için bir fırsat bulmuştur. Fairmont, tesis içi bal arısı programı geliştiren ilk lüks otel markasıdır ve günümüzde, bu alanda lider bir otel şirketi olarak değerlendirilmektedir.

Arı kovanlıklarının yerleştirilmesi ve muhafaza edilmesi, alandaki bahçelere polen taşıyabilecekleri bir yuva sağlamakla kalmaz, üretilen bal toplanarak şeflerin tesislerdeki barlarda ve restoranlarda kullanılabilecek lezzetli, yerel ve sürdürülebilir bal sunmalarına da imkan tanır.

Başarısını kanıtlayan program artık küresel olarak kullanılmaktadır ve Kenya ve Şili'de de tesis içi kovanlara yer verilmektedir.

fairmont-pollinator-build

DIY Arı Oteli

Arı oteli, tek başına dolaşan arılar için
sürdürülebilir bir dinlenme alanıdır.
Yalnız dolaşan arılar, arı nüfusunun %90'dan fazlasını
oluşturur ve bu arılar polen ve
nektar yaymak için tek başlarına
çalışırlar.

Sürdürülebilir T.O. adım adım talimatlarını kullanarak kendi arı otelinizi oluşturabilirsiniz.


Arı Otelleri 

Fairmont started building bee hotels in 2014 to provide wild mason bees a safe place to rest their wings.

Leading research indicates that wild bee populations continue to show signs of decline, with loss and fragmentation of habitat cited as a leading factor.

Bee hotels are wooden structures that are uniquely designed to attract bees that are already found in the surrounding environment. They often feature sticks or logs drilled with 1 cm holes that are perfect for nesting.

Wild bees are three times more effective at pollinating food when compared to other pollinators. This makes them an incredibly important part of the food chain. The biggest challenge faced by wild bees is the degradation of habitat.

Habitat is more than just a place to feed – it’s a place to live and reproduce. The availability of good nesting sites for bees limits how many bees are present in a community.

Building a bee hotel serves as habitat for local, urban bees, and also helps to raise awareness about not only the diversity of different bees but the many ways in which the public and businesses can help.

Fairmont Hotels & Resorts, partners with a selection of leading organizations around the world to support bees including, Pollinator Partnership, River of Flowers, Burt’s Bees and Sustainable. TO Building + Architecture.

  

Fairmont, küresel olarak 20 üzerinde arı kovanlıkları ve otellerine sahiptir.

 • wdc arıları

  Fairmont Washington D.C.

  2009 yılı yazında İtalyan bal arılarını yeni evlerine getiren Fairmont Washington D.C.'de arıların vızıltısı duyulabiliyor. Arılar, çatı katında bulunan Casa Bella, Casa Blanca ve Casa Blanca adındaki üç arı kovanında yaşıyor. Arılar, Maryland'in Germantown bölgesindeki Larry & David Reece'den getirildi. 2015 yılında, tesiste bir polen taşıyıcı arı oteli oluşturuldu ve arıların kanatlarını dinlendirmeleri için çok ihtiyaç duydukları bir alan yaratılmış oldu.

  Önemli İstatistik: 105.000Üç arı kovanında yaşayan İtalyan bal arıları yılda yaklaşık 100 pound bal üretiyor.

 • saf arıları

  Fairmont San Francisco

  Fairmont San Francisco, 2010 Haziran ayında tesislerindeki 90 metre kare üzerindeki mutfak bahçesine dört adet arı kovanı kurdu. Arılar, yakındaki Marshall Çiftliği'nden getirildi ve artık otelin lavanta ve bitkileriyle beslenerek lezzetli ve otantik yerel bal üretiyorlar.

  Önemli İstatistik: 200.000Dört arı kovanında yaşayan bal arıları yılda yaklaşık 600 pound bal üretiyor.

 • dal arıları

  Fairmont Dallas

  Fairmont Dallas'daki Pyramid Restoran ve Bar, 2008 yılından beri çatı katında güzel bir bahçe muhafaza etmektedir. Baş Şef André Natera ve Teksas Bal Arısı Derneği, yılda birkaç kez otelin arı kovanlarında üretilen balı topluyor ve bunları Pyramid Restoran ve Bar'da çeşitli leziz yemeklerde kullanıyor.

  Önemli İstatistik: Yoğun sezonlarda, Fairmont Dallas'daki iki arı kovanı toplam 80.000 adede kadar arıya ev sahipliği yapabiliyor ve yılda 60-80 pound bal üretme potansiyeline sahip.

 • sea arıları

  Fairmont Olympic Hotel, Seattle

  Seattle'daki Fairmont Olympic Hotel 2011 yılında çatı katına beş adet bal arısı kovanı ve 2012 ilkbaharında menüde yerel bala yer vermeyi planlıyor. Programa Baş Şef Gavin Stephenson liderlik ederken ve Ballard Bee Company'den Corky Luster (kent arı yetiştiricisi) projeye danışmanlık ediyor.

  Önemli İstatistik: Arıların ne kadar bal üreteceğini söylemek zor ancak sağlıklı bir kovan genel olarak 30-40 pound üretim yapıyor. Tam kapasitedeyken beş adet kovan 500.000 arıya ev sahipliği yapacak.

 • smi arıları

  Fairmont Sonoma MISSION Inn & Spa

  Fairmont Sonoma Mission Inn & Spa'nın Baş Şefi Bruno Tison, Marshall Çiftliği ile birlikte çalışarak, 1980'lerden beri yüzde 90 oranında azalan Vadi'deki arı sayısını artırmak için resorta bal arısı kovanları kuracak. Otel balı çorbalarda, salatalarda, hamur işlerinde, dondurmalarda kullanılacak ve Michelin yıldızlı Santé menüsünde boy gösterecek.

  Önemli İstatistik: Arı kovanları büyüdüklerinde her birinin 50.000 arıya ev sahipliği yapabileceği ve yaklaşık 115 kilo bal üretecekleri tahmin ediliyor.

 • saj arıları

  Fairmont San Jose

  City Bees™ ile ortak çalışan Fairmont San Jose Sürdürülebilirlik Ekibi, otelin çatı katına bal arısı kovanları yerleştirdi. Arı yetiştirici Robert MacKimmie, birikecek balı otelin toplayabilmesi ve hamur işleri, dondurmalar ve peynirlerde kullanabilmesi için olgunlaşmamış kovanlar oluşturacak.

  Önemli İstatistik: Arı kovanları büyüdüklerinde her biri 50.000 arıya ev sahipliği yapabilecek ve yaklaşık 45 kilo bal üretecekleri tahmin ediliyor.

 • cop arıları

  Fairmont Copley Plaza, Boston

  2012 yılında Boston Fairmont Copley Plaza, otelin çatı katındaki ot bahçesindeki üç kovana 130.000 arı yerleştirdi. Otel, otelin bahçesinde ve Copley Plaza yakınında beslenen arıların bakımına yardımcı olan Best Bees Co. ile birlikte çalışıyor.

  Önemli İstatistik: Üç kovanda yaşayan yaklaşık 130.000 arı günümüze kadar 13-18 kilo bal üretmiştir ve üretmeye de devam ediyorlar.

 • ryh arıları

  Fairmont Royal York

  2011 sonbaharında, Toronto Fairmont Royal York, bir rekor kırarak çatı katındaki arı kovanlarından 360 kilo toplamıştır. Otelin 14. katındaki kovanlık 2008'in Haziran ayında Toronto Beekeepers Cooperative ve FoodShare ile ortaklaşa kurulmuştur. Fairmont kovanlarının ilki olan bu kovanlık sıklıkla, dünyanın otel çatı katında oluşturulan ilk kovanlığı olarak anılır. Aynı zamanda 2014 yılında kurduğu polen taşıyıcı arı oteli ile de ilk sırada yer almıştır ve 2015 yılında bunu diğerleri takip etmiştir.

  Önemli İstatistik: Yaz aylarında en yoğun olduğu dönemde, altı arı kovanında 350.000 adet arı yaşar ve yılda ortalama 205 kilo bal üretirler.

 • qeh arıları

  Fairmont Queen Elizabeth

  Montreal Fairmont The Queen Elizabeth, otelin 22. katındaki çatı katına dört adet arı kovanı yerleştirmiştir. Şef'in organik deposu olan sebze bahçesinin doğal bir uzantısı olan kovanlık şehir merkezindeki Montreal bahçelerinin polen yaymasına yardımcı oluyor. Otel, uzmanlar tarafından yetiştirilen ve gayri resmi olarak "apis mellifera Quebeca" olarak adlandırılan bir tür yerel "süper arı" seçmiştir.

  Önemli İstatistik: Dört kovanda yaşayan yaklaşık 200.000 "apis mellifera Quebeca" tarafından üretilen bal yılda 3 kez toplanıyor.

 • lcf arıları

  Fairmont Le Chateau Frontenac

  Quebec'teki Fairmont Le Château Frontenac'ta bulunan Şef'in çatı katı bahçesindeki kovanlarda dört adet kraliçe arı yaşıyor. Bal yılda üç kez toplanıyor ve özel bal odaklı menülerde (ziyafetler için) ve zarif bir akşam yemeği restoranı olan Le Champlain'in seçkin yemeklerinde kullanılıyor. Otelin, Kanada'da çok sayıda Fairmont tesisinde bulunan ve sembol haline gelen bakır çatıya sahip alanında polen taşıyıcı arı oteli de bulunuyor.

  Önemli İstatistik: Dört arı kovanında yaşayan 70.000 bal arısı, hava şartlarına bağlı olarak, yılda 294 kilo bal üretiyor.

 • pal arıları

  Fairmont Palliser

  "Bees N' Honey Hotel" (Bal ve Arı Oteli) ve "Miss Bee Haven" (Arı Hanım Cenneti) olarak adlandırılan kovanlar Calgary Fairmont Palliser'de sessiz bir topluluğun arka bahçesinde duruyor. Kovanların ana nektar kaynakları kara hindiba ve yonca ve çiçek açan çeşitli bitki ve ağaçlar. Leziz bal, otelin mutfak ekibi ve hamur işleri fırını tarafından tesiste sunulan muhteşem tatlıları daha da lezzetli bir hale getirmek için kullanılıyor.

  Önemli İstatistik: İki bal arısı kovanında yaklaşık 100.000 bal arısı yaşıyor ve 4 pound bal üretiyorlar.

 • Bee Butler, Michael King at Fairmont Waterfront

  Fairmont Waterfront

  Vancouver'daki Fairmont Waterfront, 200 metrekarelik bitki bahçesini, otelin üçüncü katındaki terasta bulunan bal arısı kovanları ile paylaşıyor. Otel misafirleri, tesiste "Bee Butler" Michael King tarafından düzenlenen günlük bahçe ve kovan turlarına katılabiliyor. Ulusal WOLD FOR BEES kampanyasının bir parçası olarak Hives for Humanity ile ortak yürütülen bir çalışma ile otel 2015 yılında bahçesine bir polen taşıyıcı arı oteli ekledi. Hives for Humanity, otele, arı bakım uzmanlığı konusunda da yardımcı oluyor. Hives for Humanity'den Julia Common, Honey Bee Centre'dan John Gibeau adına ve ortaklığıyla çalışıyor.

  Önemli İstatistik: Altı arı kovanında yaşayan 500.000 bal arısı yılda 270-370 kilo bal üretiyor.

 • fva balı

  Fairmont Vancouver Airport

  Fairmont Vancouver Airport 34otelden beş dakika mesafedeki McDonald Beach Park'ta yerini alan arı kolonilerine sahiptir.

  Önemli İstatistik: 34 arı kovanında yaşayan bir milyon bal arısı yaklaşık 1.088 kilo bal üretir.

 • cwr arıları

  Fairmont Chateau Whistler

  2013 Haziran ayında, Fairmont Chateau Whistler toplam 120.000 arıya ev sahipliği yapan dört arı kovanı kurdu. Avrupa Bal Arıları, bahçedeki çiçeklerin polenlenmesine yardımcı olur ve otelin Şefleri tarafından toplanarak yemek ve kokteyl kreasyonlarında kullanılan narin vahşi çiçek balı üretirler. Bal arıları "Chateau"yu evleri olarak benimsedikten sadece iki yıl sonra yeni polen taşıyan arı oteli ile yalnız gezen arılar otele "giriş" yaptı.

  Önemli İstatistik: Arılar 3 km'ye kadar mesafe kat ederek Lüpen de dahil olmak üzere bölgedeki vahçi çiçeklerin polenlerini yayarlar.

 • emp bees

  Fairmont Empress

  Britanya Kolombiya'sı Victoria'da bulunan Fairmont Empress Avrupa Karniyol ve İtalyan arılarına otelin asırlık bahçesiyle ev sahipliği yapmaktadır. Kovanlar, Surrey (BC) Honeybee Centre'da arıcılık yapan John Gibeau tarafından sağlandı ve Baş Şef Kamal Silva tarafından yönetildi.

  Önemli İstatistik: Resort, her birinde 50.000 arı bulunan 10 koloniye sahip ve üretilen yaklaşık 315 kilo bal yılda iki kez toplanıyor.

 • myk arıları

  Fairmont Mayakoba

  Fairmont Mayakoba, iyileştirici özelliğiyle bilinen bir tür bal üreten ender "Melipona" arılarına ev sahipliği yapıyor. Arılar Yucatan'da yaşıyor ve iğneleri yok. Bal, tariflerde kullanılmasının yanı sıra Willow Stream Spa'da da kullanılıyor.

  Önemli İstatistik: 1 arı kovanında yaşayan yaklaşık 5.000 Melipona arısı yılda yaklaşık 1 kilo bal üretiyor. Resort, yakında ikinci bir kovan daha ekleyecek.

 • shp arıları

  Fairmont Southampton

  Fairmont Southampton, South Shore tatil köyünde yerel arı yetiştiriciler ile ortaklaşa bir şekilde arı kovanı kurmaya başladı. Son yıllarda Bermuda'daki arı sayısı ciddi miktarda azaldığından, bu proje, adadaki sağlıklı arı sayısının artırılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunuyor.

  Önemli İstatistik: 1616 yılında Avrupa Bal Arısı Bermuda'ya getirildi ve yerel kültüre göre çaya katılan bir çay kaşığı Bermuda balı güçlü bir afrodizyak etkisi gösteriyor.

 • kun arıları

  Fairmont Yangcheng Lake

  Kunshan Çin'deki Fairmont Yangcheng Lake, tatil köyü ile aynı ada sahip gölde taze bal üreten 10 arı kovanına sahip. Resort, kovanlarla ilgilenmesi ve Suzhou'daki West Mount'tan vahçi arı getirmesi için 15 yıldır arı yetiştirme işinde çalışan yerel bir uzman ile anlaştı.

  Önemli İstatistik: 10 arı kovanında yaşayan 2500 üzerinde bal arısı, en yoğun dönemlerinde günde 40 kg bal üretiyor.

 • beibees

  Fairmont Beijing

  Fairmont Beijing, Çin'in çeşitli kesimlerinden bal satın alıyor ve bu balın büyük kısmı Shangri-La çiftliklerinden geliyor. Bu çiftçilere ücretsiz teknik destek, alet ve eğitim fırsatları verildi ve bu sayede saf, organik bal üretmeleri ve şişelemelerine imkan tanındı.

  Önemli İstatistik: Shangri-La çiftliklerinde yalnızca maksimum 6 km mesafe uzaklaşan Çin arıları kullanılıyor ve böylece ballarının ilaçlar nedeniyle kirlenmesi tamamen önleniyor.

 • ken arıları

  Fairmont Mount Kenya Safari Club

  Fairmont Mount Kenya Safari Club, misafirlerine taze bal sunabilmek için 17 yılın üzerinde arı yetiştiriciliği yapan bir yerel arı yetiştiricisi, Stephen Macharia ile birlikte çalışıyor. Stephen, arılar ve bal üretimi hakkında dersler de veriyor ve bu derslere lezzetli balın tadılması da dahil.

  Önemli İstatistik: Sekiz arı kovanında 32.000 bal arısı yaşıyor.

© Copyright 2018 AccorHotels. Tüm hakları saklıdır.