Tarayıcınız çerçeveleri desteklemiyor.

FAIRMONT Amman'a Hoş Geldiniz (açılış 2017)

Fairmont Amman, şehrin en varlıklı semti olan Abdoun mahallesi ve bitişiğindeki diplomatik bölgeye yürüme mesafesinde, Kraliçe Aliye Uluslararası Havaalanı’na 30 dakika ve Abdali şehir merkezine 5 dakikalık sürüş mesafesinde, Amman’ın 5. kavşağında yer alan 5 yıldızlı lüks bir oteldir. The hotel features a contemporary design from award-winning Wimberly Allison Tong & Goo (WATG) design, a landmark in the city's glitziest neighborhood.

Fairmont Amman oteli, bu tarihi şehirde şık döşenmiş 300 konuk odası ve Amman tepelerinin nefes kesici manzaralarına sahip süitleri ile modern, kentsel bir vahadır. Her konaklama, 15. ve 16. katlarda en talepkar kurumsal ve tatil amaçlı misafirlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış ve rakipsiz düzeyde kişiselleştirilmiş hizmetler sunan ayrıcalıklı VIP otel deneyiminiz olan Fairmont Gold dahil, iş ve dinlenme amaçlı seyahat edenler için premium ikramlar ile tamamlanan, dikkat çekecek genişlikte bir alana sahiptir.

En zevkli ahşap ve mermerin kullanıldığı, en az 45 metrekare veya daha geniş odalar ve otel iç mekanları, klasik zerafeti çağdaş tasarım ile birleştirmektedir. Plush bedding, elegant bathrooms, state-of-the-art in-room technology and thoughtful amenities, all create an atmosphere of understated elegance and complete serenity in our Amman luxury accommodations – one that is ideal for both business and relaxation alike.

Fairmont Amman, her konuğun benzersiz damak tadına uygun, dünya çapında zengin bir gastronomik deneyim sunan olağanüstü mekanlara sahiptir. With a focus on the freshest regional produce and faultlessly executed traditional recipes, our venues serve a wide range of cuisine; from local food and shisha, Levant cuisine, Japanese and the finest sushi, or the finest steaks and meats.

Our venues are stand-alone destinations in their own rights; our lobby lounge serves our signature coffee lounge with our legendary afternoon tea tradition, the pool bar and grill is your outside destination near the pool in Amman, and we have our signature night/evening spot.

Fairmont’s signature Willow Stream spa will be among the city’s most luxurious and largest retreats with 2000 square meters of soothing surroundings featuring five treatments rooms, one of the best hammams in the region, an exclusive couples treatment room, hair salon, full-service nail studio, kids pool, Jacuzzi, and a mineral pool and outdoor swimming pool. It’s the perfect place to kick back after a long day of exploring the city or after your productive business meetings. The Fitness Center is adjacent to the spa offering fitness machines and other state-of-the-art equipment, occupying 460 square meters of space dedicated to wellness.

Fairmont Amman luxury hotel features over 4000 square meters of versatile day-light meeting and function space, including an 800 square meter ballroom accommodating up to 600 sit down diners, or 972 cocktail participants, with state-of-the-art audio visual equipment and the latest lighting solutions to turn your important events into memorable memories.

© Telif Hakkı 2017 FRHI. Tüm hakları saklıdır.